Kaddáfí je jako...

7. března 2011 v 17:59 |  Oznamka a vůbec

Kaddáfí je jako zraněný vlk, zaútočte na něj ze vzduchu, žádají Západ vzbouřenci

Libyjští vzbouřenci se bojí, že jednotky vůdce Muammara Kaddáfího nakonec mohou uplatnit svoji převahu a smést je. Proto žádají Západ o preventivní taktické letecké údery na vládní síly. Řekl to v pondělí podle agentury Reuters mluvčí rebelů Mustafa Gheriani.
Libyjští povstalci na protiletecké hlídce
FOTO: Ahmed Jadallah, Reuters
Dnes 17:00 - Benghází
(Aktualizováno: 17:43 )
"Západ se potřebuje pohnout nebo tenhle bláznivý chlapík udělá něco ropným polím," zdůvodnil žádost o útoky naKaddáfího mluvčí povstalců. O plukovníkovi, který vládneLibyi 42 let, mluvčí uvedl: "Je jako zraněný vlk. Jestliže Západ nezasáhne pomocí taktických leteckých úderů, mohl by nadlouho odstavit ropná pole."

Video

Rebelové se v pondělí chystali na další útok na přístav Ras Lanuf
Podle některých expertů by mohl pole odstavit, ale zatím není žádná známka, že by to dělal.
Vyjádření však ukazuje, že Kaddáfího síly nakonec uplatnily svoji převahu, i když jim to dost dlouho trvalo. Nyní se od dobytého Bin Džavádu blíží k ropnému přístavu Rás Lanúf, který bombardovaly vládní stroje. Obnovily také tankový útok na Zavíju.
O situace vzbouřenců mluvčí řekl: "Je tu asi 17 000 vzbouřeneckých bojovníků v Adžedabíji a okolí, ale jsou vystrašení."

Útoky v plánu nejsou

NATO ale zatím žádné útoky neplánuje, podle listu Independent však USA požádaly Saúdy, aby pomohly rebelům dodávkami zbraní. [celá zpráva]
To vše ale posunuje Libyi na pokraj občanské války, píše SkyNews.
Podle jiného opozičního bojovníka se povstalci chtějí připravit na další pokus dobýt zpět město Bin Džavád, které podle pondělních zpráv agentur v neděli ztratili. Obě města jsou od sebe vzdálena asi 60 kilometrů. Agentuře AP povstalci řekli, že po nedělních bojích přeskupují své síly a chtějí v bojích použít těžké zbraně.

Proč se rebelům daří

I tak je ale obdivuhodné, jak dlouho dokázali rebelové vzdorovat a nadále vzdorují mnohem silnějším vládním vojskům. Vojenský expert Shashank Joshi se snažil v BBC vysvětlit, proč tomu tak je.
Zdůraznil, že situace je sice chaotická a obě strany zveličují své úspěchy i počty nasazených zbraní, ale vyzdvihl některé klíčové aspekty. Odvolával se přitom na pruského vojenského teoretika Carla von Clausewitze, jehož nejznámější výrok zní, že válka je pokračováním politiky jinými prostředky.
Především upozorňuje, že obrana je vždy snazší. Proto jsou vzbouřenci úspěšnější než Kaddáfího dobře vyzbrojené jednotky, které se snaží dobýt území, navíc města, kde obránci mohou snadno odhadnout směr útočících vojsk. Podomácku vyrobené nálože se dají shazovat ze střech domů.
Vzbouřenci v libyjském města Briga míří vstříc vládním vojskům
Vzbouřenci v libyjském města Briga míří vstříc vládním vojskům
FOTO: Reuters
Druhým důvodem je natažení zásobovacích linií. Předvoje libyjské armády jsou příliš vepředu a zásobovací linie jsou příliš dlouhé, takže jim občas dochází munice a musejí se stáhnout, což se stalo minulý týden ve městě Briga. Proto dosud slavily úspěchy špatně organizované jednotky rebelů.
Třetím důvodem je, že poměr sil není tak nevyvážený, jak se čekalo. Opozici už nepředstavují neozbrojení demonstranti. Vyrabovali vojenské sklady a do Brigy byly dodány protiletadlové baterie, které předtím chránily Benghází. V Adžedabíji zase použili proti tankům pancéřové pěsti.
Expert dále upozorňuje, že v asymetrických konfliktech mnohdy vítězí zdánlivě slabší strana, protože malé a vzájemně nekoordinované jednotky dokáží zasadit citelné rány a hlavně váží na sebe velké síly, což ukázaly už partyzánské boje za druhé světové války.
Posledním důvodem je skutečnost, že letectvo není zas tak mocná zbraň, jak se obvykle myslí. Nepřesné bombardování nepřináší velký efekt. Pondělní nálety na Rás Lanúf si podle dostupných informací nevyžádaly žádné oběti.
A malé snadno rozptýlitelné jednotky vzbouřenců se obtížně zasahují, zejména když se stáhnou do pouště. Podobnou zkušenost udělali i Izraelci v Libanonu nebo v Gaze. Bez pozemní ofenzívy neuspěli, a to mají dobře vycvičené piloty a moderní letectvo, jaké Kaddáfí nemá.

Okopírováno ze serveru: Novinky.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama